• Donald Trump Gerçekleri

Çalışma Ortamımız Nasıl Olmalı? Hangi Renkler Kullanılmalı?

Öğrenme sürecinde çalışma ortamının etkisi üzerinde herkes hemfikir, peki çalışma alanlarımızı nasıl dizayn etmeliyiz? Bununla ilgili hem sınavlara hazırlanan gençlerden ve öğrencilerden hem de velilerden sıklıkla soru alıyorum.

Çalışma ortamındaki uyarıcı zenginliği ve kullanılan bazı renkler kişi üzerinde farklı etkiler yaratarak odaklanmayı olumsuz etkiler. Bu yüzden çalışma masamızın& görüş alanımızdaki duvarımızın rengi keyfi olmamalıdır. Kırmızı renk uyarıcı bir renktir; beyni hareketlendiren, kişiyi hırslandıran ve tartışmaya yönlendiren bir etkiye sahiptir. Odaklanmayı zorlaştırdığından dolayı kullanılmamalıdır. Çok tercih edilmekle birlikte yeşil renk, iştah artırıcı özellikte olması nedeniyle  çalışma ortamı için çok uygun değildir. Kahverengi ise toprak rengidir, kişiyi rahatsız eder, masadan erken kalkarsınız. Dikkat ettiyseniz hemen kalkıp gitmemiz istenen fast food kültürüne ait restoranlarda ve kafelerde özellikle, çok yoğun olarak kahverengi kullanılmaktadır.

Sunu1

Çalışma masamızın duvarında mutlaka şerit hâlinde siyah, gri ve sarı renkler bulunmalıdır. Yoğunlaşmayı sağlayan renk siyahtır. Karanlık ortamlar sağ beynimizi hareketlendirir. Bu yüzden, odaklanmak için karanlık ortamlar tercih edilmelidir. Einstein odaklanabilmek için evinde siyah perdeler kullanmıştır. Duvarlar siyaha boyanarak da odaklanma artırılabilir. Odaklanmayı oluşturan, sağ beyni uyaran renk siyahtır. Gece ile gündüzü mukayese edecek olursak odaklanma gece çok daha iyidir. Aslına bakarsanız siyahın bizdeki anısı, ana rahmine, ana rahminin karanlığına kadar gider. Karanlıkla sağ beyin ilişkilidir. Karanlık ortamda konuşamayan ceninin ilk gelişen beyin yarımküresi sağ beyindir.

Siyah renkle yoğunlaşmaya bağlı olarak uykuya meyil oluştuğunda gri ve sarıya geçiş yapılarak beynin uyarılması sağlanmalıdır. Sarı renk insana enerji verir. Renkli fon kartonlarını -siyah, gri, sarı sıralamasıyla- duvarınıza yapıştırarak odaklanma renklerini kolaylıkla çalışma masanıza ve duvarınıza uygulayabilirsiniz. Bu üç renk çalışma alanında mutlaka kullanılmalıdır. Bununla birlikte, çalışma alanının çevresinde afiş, poster gibi ilgiyi dağıtacak resimsel, görsel uyarıcılar bulunmamalı, çalışma masası dışarıyı görebilecek şekilde pencere kenarında olmamalıdır.

Sarı ile ilgili “geçicilik” yorumu yapan kişisel gelişim uzmanlarını duyduğumda çok şaşırmıştım. Bu yoruma taksilerin sarı olmasından vardıklarını söylemişlerdi. Bu da bir yorumdur, ama bu yorumu doğru bulmuyorum. Sarı, ışığın ve enerjinin kaynağı Güneş’in rengidir. Güneşli havalar, kasvetli & gri bulutlara tercih edilir. Dikkat çekicidir; rahatlatıcıdır; birçok kadın saçlarını sarı olarak kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca gideceğimiz yere ulaştığımız için taksiden iniyoruz, sarı bizde “geçicilik” duyguları oluşturduğu için değil.

Çalışma ortamı düzenlenirken odaklanmayı artıran çok önemli materyallerden biri de masa lambasıdır.

Dış uyarıcıların bizi çeldirmesini önlemek, dikkatimizi, odaklanmamızı sadece çalıştığımız alana yoğunlaştırmamız için masa lambası kullanılmalıdır.

Bir bilgiyi öğrenmekte zorluk çekiyorsanız, kokunun öğrenme sürecindeki fonksiyonundan yararlanabilirsiniz. Sevilen bir koku eşliğinde çalışmalarınızı sürdürüp, konuyu hafızanıza daha iyi alabilirsiniz.

Çalışma sırasındaki atıştırmalarınız çikolata, şeker, gofret gibi pankreas ve karaciğeri yoracak yapay ürünler değil; hurma, kuru incir, üzüm, kayısı gibi doğada natürel olarak bulunan ürünler olmalıdır. Yapay glikoz ihtiva eden ürünler size enerji vermek yerine enerjinizi çalar, yorgunluğa neden olur. Doğal ürünler tercih edilerek gereken enerji temin edilmelidir.

İşitsel uyarıcıların bizi yönlendirmemesi adına ders çalışırken müzik dinlenilmemelidir.

Ve kesinlikle yatakta oturarak ya da kanepede uzanarak ders çalışılmamalıdır. Mutlaka çalışma masasında, uygun yükseklikte bir sandalyede oturarak çalışılmalıdır.

Ders çalışma ve etkili öğrenme üzerine paylaşımlara devam edeceğim.

Sağlıcakla.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geçmişinizde,  Geleceğinizde Yüzünüzde Saklı.Kaderinizi Yüzünüzden Fizyonominizden Öğrenebilirsiniz. " Kaderden Aşka Yüzdeki Gizem" Programını Her Hafta Cumartesi Günleri Saat 11:00 ile ...
Daha Fazlasını Oku
Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım, kış vakti çoluk çocuk hastalanmasın, aman evde birbirine bulaştırmasın diye, iki çocuğuna, kendisine ve eşine grip ...
Daha Fazlasını Oku
Beslenmemizde bazı yiyecekleri ön plana alarak psikolojik iyilik hâlini sağlamak, moralimizi yükseltmek mümkün. Özellikle mens (regl) dönemlerinde olan bayanlar, hormonal ...
Daha Fazlasını Oku
Doğu Edebiyatının en güzel, en efsunlu örneklerinden biridir Binbir gece masalları… Masal içinde masal dinleriz. Ancak esas masal, Şehrazad ile ...
Daha Fazlasını Oku
"...Sevgi neydi ? Coşkun akan dere, sonbahar rüzgarıyla ürperen yapraklar, cama vurup dağılan yağmur damlaları, bir yürek çarpıntısı? Sonunda coşkun ...
Daha Fazlasını Oku
20. yüzyılın en trajik ve etik ihlâllerle dolu deneyi...Bir yanda 6 aylık masum bir bebek, diğer yanda hırslı bir doktor ...
Daha Fazlasını Oku